Anasayfa

Sayın İlgili,
TED Hatay Koleji II.Ulusal Forumu’nu12-15 Nisan 2019 tarihlerinde, TED Hatay Kampüsü’nde gerçekleştirecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Dört gün sürecek olan konferansımızın ilk günü oryantasyon çalışmaları ile takım ruhu oluşturulacak ve devamındaki iki günde her delege yer aldığı komisyonda konusu üzerinde çalışacak ve bu çalışmalar doğrultusunda her komisyonun birer çözüm niteliğinde karar taslağı yazılacaktır. Son gün ise tüm delegasyonun katılımı ile genel kurul ortamında bütün komisyonların karar taslakları görüşülecektir.
Forumumuzun amacı;
Türkiye’nin dört bir yanından gelen lise öğrencileri ile ülkemizdeki güncel sorunları tartışıp, genç vatandaşlarımıza kendi bakış açılarıyla çözüm üretmeleri için platform oluşturmaktır.
Bu süreçte sizleri de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.
Forum Başkanları Mert COŞKUN - Ali Emir ASMAR,


Forum Ekibi Adına;
TED Hatay Koleji olarak medeniyetler şehri Hatay’da 12-15 Nisan 2019 tarihleri arasında ikincisini düzenleyeceğimiz ‘HATUF’ konferansında dünyada ve ülkemizde ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarını ele alacağız. Bu sorunlara Türkiye’nin dört bir yanından gelecek misafirlerimizle yöresel yemeklerle tok karnına, yenilikçi çözüm önerileri bulurken eğlenceli anlar yaşayacak ve dostluklar kuracağız.
Ekipçe unutulmaz bir deneyim yaşamanız için sıkı çalışıyoruz. Bizim fikrimiz, sizin yuvanız.
HATUF'19 Organizatör Ekibi

Forum Formatı Hakkında:
Forumlar, kaynağını Avrupa Parlamentosu ve dolayısıyla diğer ulusal dernekler gibi Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye’nin çatısı altında düzenlenen konferanslardan almaktadır ve Avrupa Parlamentosu’nun bir modelini temsil etmektedir. Öte yandan ise yönetim kurulumuz, forumun ulusal kimliğinden yola çıkarak prosedürde bazı değişiklikler yapma kararı almıştır. Türkiye Cumhuriyeti siyasi hayatında da olduğu gibi bakanlıklarla işbirliği içinde çalışan komisyonlar, komitelerin yerini alacaktır. Her komisyonun başında ise komite başkanı ile eşdeğer yetkilere sahip olan komisyon başkan(lar)ı görev yapacaktır. Komisyon üyeleri ise konferansın ikinci ve üçüncü günü önceden çalıştıkları konular üstünde tartışacaktır ve her komisyon bir kanun taslağı önerisiyle gelecektir. Komisyon başkanlarından birisi aynı zamanda İhtisas Komisyonu üyesi olacaktır ve genel kurul öncesi bu taslakların oylanabilirliğini denetleyip gerekli onayı verecektir. Dördüncü gün ise genel kurul aşina olunan düzende ilerleyecektir.

 

Başvurular

Forum Başvuruları 11 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayacaktır

Başvurular 15 Mart 2019 Cuma günü saat:16.00'da sona erecektir.

Konferansımızın programı doğrultusunda forum başkanı ve yardımcılarının ayrıca akademik kadronun da 11 Nisan 2018 Perşembe 14.00’e dek Hatay’a ulaşmaları beklenmektedir. Perşembe günü akademik kadro ve editörletin katılımıyla oryantasyon ve toplantı gerçekleştirilecektir. Forum süresince forum başkanı ve yardımcılarının konaklaması organizasyonumuzca karşılanacaktır. Lütfen başvurunuzu yaparken bunun farkında olunuz. Eğer 11 Nisan 2018 günü için özel bir durumunuz var ise başvurunuz altına bunu not düşmeyi unutmayın.

TED HATAY II. ULUSAL ÇALIŞTAYI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?
Danışman Öğretmenlerin ilgili formları (Komisyon Başkanı Formu – Delegasyon  Formu – Gazeteci Formu) öğrencilere doldurtup, danışman öğretmen bilgilerini de ekleyerek elektronik ortam üzerinden (Word dosyası üzerine yazarak) TED Hatay Koleji Özel Anadolu Lisesi Müdürlüğüne 
( hatuf2019@tedhatay.k12.tr ) gönderilmesini sağlamaları gerekmektedir.Bireysel başvuru alınmayacaktır.

Gala ve servis ücretleri aşağıdaki gibidir:
Delegeler için 160 TL, Komite Başkanları,yardımcıları ve Gazeteciler için 120 TL dir.
Gala ve Servis Ücretleri "Yapı Kredi Bankası Özat Özel Eğitim Hizmetleri A.Ş. Şube: 804 Hatay Şubesi İBAN NO: TR 900006701000000089926984 Hesap No: 89926984
(Not: Gala ve servis ücretleri yatırılırken dekontun açıklama bölümüne ÖĞRENCİ ADI SOYADI / OKULU / HATUF'19 açıklamasının yapılması gerekmektedir.Kayıt ücretleri hesaba yatırıldıktan sonra dekontların hatuf2019@tedhatay.k12.tr mail adresine veya Sadık GENÇ adına 326 290 46 46 fax numarasına çekilmesini önemle rica ederiz.)

Komisyon Başkanı Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ
Gazeteci Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ
Delegasyon Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ

 

BEKLENTİLERİMİZ

• Okulların iller arası geliş ve gidişleri kendi imkânları ile sağlanacaktır.

• Otelde konaklayacak okullarımızın otogar, havaalanı, otel ve kampüse gelişleri ve gidişleri TED Hatay koleji tarafından sağlanacaktır.

• Oryantasyon günü katılımcıların SPOR AYAKKABI giymeleri zorunludur.

• Oryantasyon, komisyon çalışmaları ve genel kurul sırasında sadece görevli kişiler bulunabilirler.

• Kampüs içinde ve bütün aktiviteler sırasında tütün veya alkol içeren maddeler kullanılamaz ve bulundurulamaz. Tespit edildiği takdirde Forumdan men edilir.

• Delegeler açılış ve kapanış törenlerine resmi kıyafetle katılırlar.(Kızlar: koyu renkli pantolon/etek-ceket, elbise; Erkekler: koyu renkli pantolon-ceket, kravat/papyon)

• Delegelerin ait oldukları komisyonların tüm çalışmalarına katılmaları zorunludur.

• Her delegenin komisyon konusu hakkında bilgi sahibi olması ve/veya gerekli araştırmaları yapması gerekmektedir.

• Foruma her okuldan 9. 10. 11. 12. Sınıf düzeyinde en fazla 10 delegenin katılımı uygundur.

• Başvurular özel olarak açılacak başvuru adresi üzerinden belirtilen tarihlerde gerçekleşecektir.

• Bireysel başvuru kesinlikle alınmayacaktır.

KOMİSYONLAR

 

Forum süresince üzerinde çalışılması muhtemel komisyonlar;
1-            ÇEVRE KOMİSYONU
•              Geçtiğimiz on yıllarda küresel ısınma dünyanın ve ülkemizin tartışmasız en önemli sorunu haline gelmiştir. Fosil yakıt tüketimi, bilinçsiz hayvancılık, yanlış yapılan doğalgaz arama çalışmaları gibi sebeplerle sera etkisi kuvvetlenmiş, atmosferin ısınma süreci hızlanmıştır.  Küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişikliği ve bundan dolayı yaşanan doğal afetler katastrofik seviyelere ulaşmış, dünya genelinde milyarlarca dolar zarara sebep olmuştur. Ülkemizdeyse bu zararlar en çok bizimki gibi gelişmekte olan ülkeler için bir vazgeçilmez olan tarımı etkilemiştir. Çiftçi; seller, kuraklık ve hastalık sebebiyle her sene milyonlarca Türk lirası zarar etmektedir. Bu durumun önüne geçmek ve iklim değişikliğinin Türkiye’deki etkilerini en aza indirgemek için ne gibi çalışmalar yürütülebilir?
2-            ENERJİ KOMİSYONU
•              Yapılan son çalışmalara göre 2100 yılına kadar sırasıyla petrol, doğalgaz ve kömür olmak üzere tüm fosil yakıtların tükenmiş olacağı bilinmektedir. Bunun yanı sıra ülkemiz enerji konusunda dışa bağımlı olup, cari açıkta en büyük pay enerji harcamalarına düşmektedir. Geometrik bir şekilde artan nüfus ve taleple beraber tükenen doğal kaynaklar ülkemiz için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Ülkemizin fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak, bunu yaparken de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemizi sağlamak ve ülkemizin enerji konusundaki bu dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için ne gibi yöntemler izlenebilir?
3-            YAPAY ZEKA VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU 
•              Yapay zeka, dünya genelinde bir yükseliş trendinde olup son yıllarda sıklıkla gündemi şekillendiren yenilik haberleriyle medyada yankı bulmaktadır. Son yıllarda gelişen yapay zeka endüstrisi sektörün gelecek açısından ne kadar önemli olduğunu ve ülkelerin ekonomilerine ne kadar katkı sağlayabileceğini gözler önüne sermiştir. Hal böyleyken Türkiye, ne yazık ki bu sektöre hala tam anlamıyla giriş yapamamış, faydalarından yararlanamamıştır. Türkiyenin küresel yapay zeka piyasasında isim sahibi olması ve bu sektörün nimetlerinden faydalanabilmesi için ne gibi adımlar atılmalıdır?
4-            SU KOMİSYONU
•              Bilimsel verilere göre Türkiye 20 yıl içinde su fakiri bir ülke olarak sayılacaktır. 2018 yılı son 44 yılın en kurak yılı olarak belirlenmişken ve küresel ısınmanın da etkisiyle her sene bir önceki seneden daha kurak, daha sıcak geçerken ülkemizde bu konuyla ilgili kayda değer herhangi bir önlem alınmamıştır. Türkiye’nin halihazırda sahip olduğu su kaynaklarını korumak, çeşitli yöntemlerle su konusunda Türkiye’yi kendi kendine yetebilir bir ülke konumuna getirmek için neler yapılmalıdır?
5-            EĞİTİM KOMİSYONU
•              Ülkemizde sıklıkla yeni bir müfredat, yeni bir sınav sistemi yürürlüğe girmektedir. Gelen her yeni sınav sistemi ve değişen her müfredatla beraber öğrencilerin ve velilerin Türk eğitim sistemine duyduğu güven görünür bir şekilde azalmaktadır. Yaygın kanıya göre bu sınav sistemi nitelikli öğrenciyi niteliksiz öğrenciden ayırma konusunda başarısız olmakta ve dünyanın en çok tercih edilen saygın üniversiteleri için başarıyı analizlemek için bir dayanak oluşturmamaktadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ülkemizin kalıcı ve düzgün bir eğitim sistemine kavuşması için ne gibi çözümler üretilebilir?
6-            SAĞLIK KOMİSYONU
•              Düzenlenen onca konferansa, dağıtılan onca broşüre, verilen onca seminere, yayınlanan onca kamu spotuna ve denenen engin çözümlere rağmen ülkemizde endüstriyel beslenmenin önüne geçilememiş; aksine organik gıdaların görece yüksek fiyatları nedeniyle çoğu kesimce ulaşılamaz oluşundan sağlıksız beslenme artarak devam etmektedir. Bu durum obezite, diyabet ve dengesiz beslenme sebebiyle oluşabilecek birçok hastalığa da yol açmaktadır. Bu hastalıkların önüne geçmek ve ülke genelinde sağlıklı beslenmenin bir ayrıcalık değil, standart haline getirmek için ne gibi adımlar atılmalıdır?
7-            İŞ GÜVENLİĞİ KOMİSYONU
•              TÜİK’in yaptığı bir çalışmaya göre, ülkemizde sigortasız olarak çalıştırılan işçilerin sayısı üç milyon üç yüz kırk altı bindir.  Ne yazık ki bu sayı, sadece çeşitli sendikalara kayıtlı olan veya devlete geribildirimde bulunmuş işçileri içermektedir. Anayasamızda sigortasız işçi çalıştırmanın bir cezası bulunmasına ve sigortasız işçi çalıştırmanın bir suç olmasına rağmen ülkemizde binlerce küçük işletme bu suçu bilinçli ya da bilinçsiz olarak işlemekte, işçilerse bu duruma sessiz kalmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için ne gibi çözümler üretilebilir?
8-            KÜLTÜR KOMİSYONU
•              Son yıllarda ülkemizin maruz kaldığı yoğun iç ve dış göç dalgaları sebebiyle pek çok bölgenin demografik ve kültürel yapısı olumsuz olarak ve büyük ölçekte değişmiştir. Kültürel anlamda bu durum; bazı tarihi geleneklerin kaybolmasına, hoşgörüsüzlüğe hatta ırkçılığa dahi sebep olabilmektedir. Yöresel kültürlerin korunması, hoşgörüsüzlük ve ırkçılığın ortadan kalkması gibi amaçlara nasıl ulaşılabilir?

KONAKLAMA


İlimiz dışından HATUF 19'a katılacak misafirlerimizin otel rezervasyonu için 8.30 - 17.30 saatleri arasında Murat KURU (0532 273 01 91) ya da Sadık GENÇ (0533 749 85 49) ile iletişime geçmelerini rica ederiz.Otel rezervasyonları 15 Mart 2019 Cuma gününe kadar yapılmalıdır.
TED Hatay Koleji öğrencileri konaklama yapmayacaklardır.
Misafirlerimizin Hatay’a geldikten sonraki tüm transferleri TED Hatay Koleji tarafından yapılacaktır. Hatay’a geliş-gidiş saat ve tarihleri (sgenc@tedhatay.k12.tr ) adresine atılması iletişimi kolaylaştıracaktır. İlginize teşekkürler.

 

 

PROGRAM

11 Nisan 2019 Perşembe
14.00-18.30 - Oryantasyon
* Sadece Komisyon Başkanları ve Medya Ekibi içindir!

  12 Nisan 2019 Cuma-Spor kıyafet 
09.30-11.00 Kampüse Varış ve Kayıt                                
11.00-13.30 Takım Kurma Çalışmaları
13.30-14.30 Öğle Yemeği
14.30-17.00 Takım Kurma Çalışmaları
17.00-17.15 Kahve Molası
17.15-19.30 Komite içi Takım Kurma Çalışmaları
19.30-19.45 Servislerin Hareketi
 13 Nisan 2019 Cumartesi- Resmi Kıyafet
08.30-09.00 Kampüse Varış
09.00-10.30 Açılış Seremonisi
10.30-10.45 Kahve Molası
10.45-13.00 Komite Çalışmaları
13.00-14.00 Öğle Yemeği
14.00-16.00 Komite Çalışmaları
16.00-16.15 Kahve Molası
16.15-17.45 Komite Çalışmaları
18.00           Servislerin Hareketi
                    Gala yemeği
 14 Nisan 2019 Pazar – Yarı Resmi Kıyafet
08.15-09.00 Kampüse Varış                                                
09.00-10.30 Komite Çalışmaları                                               
10.30-10.45 Kahve Molası                                                       
10.45-13.00 Komite Çalışmaları                                              
13.00-14.00 Öğle Yemeği
14.00-16.00 Komite Çalışmaları
16.00-16.15 Kahve Molası
16.15-18.00 Komite Çalışmaları
18.00-18.15 Kahve Molası
18.15-19.30 Komite Çalışmaları
 15 Nisan 2019 Pazartesi – Resmi Kıyafet
08.15-09.00 Kampüse Varış
09.00-10.30 1.Genel Oturum
10.30-10.45 Kahve Molası
10.45-12.15 2.Genel Oturum
12.15-12.30 Kahve molası
12.30-13.15 3.Genel Oturum 
13.15-14.00 Öğle Yemeği
14.00-15.30 4.Genel Oturum
15.45-16.45 Kapanış Seremonisi
17.00           Servislerin Hareketi


 

 

 

İLETİŞİM

E-Posta Adresimiz:
hatuf2019@tedhatay.k12.tr

Forum Başkanları:
Mert COŞKUN
mertcoskun0909@gmail.com
0553 677 02 00

Ali Emir ASMAR
aea546@york.ac.uk

Baş Organizatörler:
Akın SABUNCU
akinsabuncu595@gmail.com
0534 988 23 07

Zelal Su GÜRKAN

zeldef3@gmail.com
0537 211 90 43

Forum Danışman Öğretmeni:
Sadık GENÇ
sgenc@tedhatay.k12.tr