Anasayfa > Haberler

14 MART DÜNYA Pİ GÜNÜ

“Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabitidir. İsmini, Yunanca περίμετρον sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir. Yaklaşık değeri 3,14’ tür.” TED Hatay Kolejinde Ortaokul Matematik Zümre Başkanı Naif SARIOĞLU koordinatörlüğünde hazırlanmış olan 14 Mart Dünya Pi Günü etkinliklerine yer verildi. Etkinlik, koreografisini Beden Eğitimi öğretmenimiz Ela YAKŞİ’nin hazırlamış olduğu altıncı sınıf öğrencilerimizden oluşan dans gruplarının gösterisiyle başladı. Ardından Matematik öğretmenimiz Özkan GÜZELKOKAR’ın sunumuyla Pi sayısının ve Pi Günü'nün önemini içeren bilgiler verildi ve 14 Mart’ın aynı zamanda Albert Einstein’ın doğum tarihi olması nedeniyle kısa bir animasyon izletildi.

TED HATAY KOLEJİNİN DÜZENLEDİĞİ 3.”BENİM GÖZÜMLE ATASÖZÜ ve DEYİMLER” YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

TED Hatay Kolejinin il çapında yaptığı Atasözü ve Deyim Resimleme Yarışması ödül töreni 13 Mart 2018 Salı günü saat 10.30’da yapıldı. 4. sınıf zümremiz tarafından düzenlenen yarışmaya, ilimizin çeşitli ilçelerinin ortaokullarından 212 yapıt katıldı. Ödül törenimize katılan Defne İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal GÜLİSTAN, atasözü ve deyimlerin Türk kültürü açısından önemi üzerinde durdu; yarışmanın önemine değindi. Ayrıca ortaokullar kategorisinde 1, 2 ve 3. olan öğrencilerin ödüllerini verdi.

Değişen Yüzyılda Psikolojik Danışman Olmak

Bu sene PDR Zümresi olarak ilkini düzenlediğimiz “Değişen Yüzyılda Psikolojik Danışman Olmak” temalı PDR Çalıştayımız yoğun katılımla gerçekleştirildi. Hatay genelinde görev yapan okul psikolojik danışmanlarının yanında çevre illerdeki TED okullarından da PDR uzmanları okulumuzda misafir oldular. Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, Prof. Dr. Müge Artar’ın sunumlarıyla katkıları ve Prof. Dr. Nilüfer Voltan Acar’ın gerçekleştirdiği yaşantısal uygulama mesleki donanımlarımızı farklılaştırdı ve güçlendirdi. Okulumuzda görev yapan PDR ve Ölçme Değerlendirme uzmanlarının atölye çalışmalarıyla, katılımcılar uygulamalı etkinliklerde paylaşım yapma fırsatı buldular.

TED HATAY KOLEJİ (ETP) EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ PLATFORMUNDA

“ETP” günümüz eğitim sisteminde, öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetiştirmenin en temel gereklilik olduğu düşüncesinden yola çıkmıştır. Etkinlikte birçok okul, yapacakları sunumlar ve çalıştaylarla teknolojinin etkin kullanımı konusundaki iyi örneklerini, bu konudaki bilgi ve tecrübelerini paylaşacaklardır. Etkinlik süresince kurulacak bağlantılar ile ilerleyen süreçlerde okullarımızın bilgi alış verişinde bulunmalarının önünü açılması, süreklilik kazanması hedeflenmektedir. TED HATAY KOLEJİ Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerimiz Meryem TAŞÇIOĞLU ve Sevinç PATLAK “Okuma Yazma Bilmeyen Öğrencilerden Ortaokul Öğrencilerine Kadar Kodlama” sunumu ile katılım sağlamaktadır. Fen bilimleri öğretmenimiz Büşra AKKİREN ve öğrencimiz Emre Saygın DURAN “Fen Eğitiminde Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları, Hidrolik Kol” sunum programlarıyla platforma katkı sağlayacaklardır.

TED HATAY KOLEJİNDE ÖĞRETMENLER VE VELİLER FIRTINA ESTİRDİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla okulumuzda gerçekleştirilen programda, okulumuzun müzik öğretmenleri Sayın Azizcan AYTAÇ ve Sayın Fatmagül SOYDİNǒin desteğiyle oluşturulan “Her Telden Her Dilden Veli Korosu” dinleyicileri büyüledi. TED Hatay Koleji velilerinin yoğun ilgi ve katılımı ile gerçekleştirilen programda bazı eserler veliler tarafından solo seslendirildi. Konser öncesinde ise yine TED Hatay Koleji velilerinden oluşan halk dansları grubunun Sirtaki gösterisi izleyiciler tarafından büyük beğeni toplayarak alkış yağmuruna tutuldu.

Geleneksel 12’nci JMUN Konferansı

TED Hatay Koleji Ortaokulu JMUN (Junior Model United Nations) Kulubü öğrencilerimiz Simo Açar, Zeynep Özkan, Hena Yaman, Barış Sayar, Meltem Miskioğlu ve Ali Sırrı Rüstemoğlu 09-11 Mart 2018 tarihlerinde KOÇ Okulları’nda düzenlenen ve Birleşmiş Milletler konferansının bir similasyonu olan geleneksel 12’nci JMUN konferansına katıldılar.

Okula giriş sınavımız veli ve öğrenci adaylarımızın yoğun ilgisi ile yapıldı.

STEM & MAKERS FEST / EXPO

10 Mart 2018'de Mersin Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen çalıştaylara okulumuz Fen Bilimleri ve Matematik öğretmenleri katıldı.

ÇOCUKLARLA GÜÇLÜYÜZ KULÜBÜ HUZUREVİNDE

TED Hatay Koleji yine bir sosyal sorumluk projesine imza attı. Genç nesillerin ve yaşlıların bir araya gelmesinin önemine dikkat çekmek amaçlı Çocuklarla Güçlüyüz Kulübü öğrencileri, kulüp ve Türkçe öğretmenleri Zuhal KOÇ ve Sosyal Bilgiler öğretmenleri Melek Göksu rehberliğinde Hatay Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine ziyarette bulundular.

LİSE TANITIM ETKİNLİĞİ

TED Hatay Koleji 8. Sınıf velilerine yönelik lise tanıtım etkinliği velilerimizin yoğun katılımı ve ilgisiyle okulumuzun amfi salonunda gerçekleştirilmiştir.