Anasayfa > Haberler

TED HATAY KOLEJİNDE DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

TED Hatay Kolejinde bu ay doğan öğrencilerimiz için düzenlenen etkinlik bütün kademeler için uygulanmaya devam ediyor. Okulumuzun yemekhanesinde ocak ayında doğan tüm öğrencilerimiz doğum günü pastalarını arkadaşları ve öğretmenleriyle kesmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadılar. TED Hatay Koleji ailesi olarak bütün öğrencilerimizin doğum günlerini kutlar; sağlıklı, mutlu ve başarılı bir ömür dileriz.

Kitap Dünyasına Keyifli Bir Yolculuk

TED Hatay Lisesi öğrencilerimiz, 14.01.2018 tarihinde Adana 11. TÜYAP Kitap Fuarı’nda Türk ve dünya edebiyatının seçkin eserleriyle buluştu. Edebiyat zümresi öğretmenleri eşliğinde fuarı gezen öğrencilerimiz, kitap yazarlarıyla söyleşi yapma ve kitaplarını imzalatma olanağı da buldular. Türkiye’nin dört bir yanından gelen aydın yazarlarımızı tanıma ve güncel yazın hayatını yaşama fırsatını bulan öğrencilerimiz keyifli ve nitelikli zaman geçirdi.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı SPOR SANAT OKULU Öğrencilerimiz İlk Dönemi Başarıyla Tamamladı

Alanında uzman eğitmen kadrosu eşliğinde yoğun ders temposunun getirdiği stresi azaltarak öğrencilerimizi fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden geliştirme ve rahatlatma amacı taşıyan spor ve sanat okulumuz ikinci dönem de kaldığı yerden devam edecektir. Öğrencilerimize başarılar diler, siz değerli velilerimize de göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

TED HATAY KOLEJİNDE YÜZME DERSLERİ BİR BAŞKADIR

Yüzme, vücut kaslarını bir bütün olarak çalıştırdığı için çocukların gelişim dönemlerinde tüm sporlardan daha faydalı olmaktadır. Çocuklar suyla oynamayı sever. Yüzmeyi onlar için çekici kılan da budur. Yüzme öğrenimi eğitmen tarafından alındığında, yüzme sporunun fiziksel etkileri daha doğru ve etkin hissedilmektedir. Tüm kas ve iskelet sistemi üzerinde etkisi hissedilmektedir. Düzenli yapılan yüzme egzersizleri kasları güçlendirir, vücut koordinasyonunun gelişimine katkı sağlar. Yüzme eğitimi fiziksel gelişimin yanı sıra, öz güven kazanımında da fayda sağlamaktadır. Ayrıca suyun rahatlatıcı etkisiyle kişiyi daha sakin bir yapıya kavuşturur, harcanılan enerji ile kuvvet ve zindelik kazandırır. Suyun içinde değişik duyu ve tecrübe edindirir; basınç duygusunu, karşı kuvveti ve kaldırma kuvvetini tecrübe ettirir. Çocuklar yüzerek kendini iyi hisseder ve sosyalleşirler. TED Hatay Koleji olarak sporun ve yüzme branşının öğrencilerimiz üzerindeki olumlu etkilerinin farkındayız. Beden eğitimi derslerimizde anaokulundan liseye kadar tüm öğrencilerimizin yüzmenin bu olumlu yönlerinden yararlanmaları sağlanmaktadır. Kampüs okulumuzda bulunan Türkiye’nin sayılı kapalı yüzme havuzu olan TED SPORTS’da öğrencilerimizle yüzme etkinliklerinde bulunuyoruz.

YARATICI ÇİZGİLER KARMA RESİM SERGİSİ

Sanat, çocukları yaratıcı buluşlara ve kendi kendini anlatabilmesine yardım eder. Çünkü öğrenciler sanat yolu ile değişik problemleri hangi çözümlere ulaştıracaklarını görürler. Aslında çocuk, yaratırken her çalışmada kendinden bir parça sergiler. Duygu, heyecan, dünya görüşü, çevre faktörü bu duygular ve durumlar yaratma olayında etkendir. Duyu organları ile materyallerin, şekillerin ve renklerin bilinmeyen özelliklerini keşfetmeleri için özgür bir ortam sağlanmalıdır. Bu ortamda çocuklar kendilerini en mükemmel şekilde ifade edebileceklerdir. Bizler de çocuklarımıza “Kendini ifade etmekten korkma” diyerek, kendilerine olan güvenlerini kaybetmeden üretmelerini destekleyip, yaptıkları eserlerin farkına varmalarını sağladık.

BİR ÇİVİ DE BİZ ÇAKALIM

TED Hatay Koleji öğrencileri akademik başarı, sosyal, kültürel, sportif etkinlikleri dışında yaşamın içinden beceriler kazandırarak hayata hazırlıyor. Fen Bilimleri zümresinin planladığı ve uyguladığı "Hayatın İçinden Kulübü" nde bu hafta doğru çivi çakma tekniği vardı. Herkes ya kendine zarar vermekten ya da çakılan zemini bozmaktan korkar. Evlerimizde salonun duvarına olsun, oturma odasının duvarında olsun, hatta banyo ve mutfak da dâhil olmak üzere birçok yere bir şeyler asma ihtiyacı duyarız. İşte bu asılması gerekenler için de çivi gibi güçlü bir tutturucuya ihtiyaç vardır. Çivi Özellikleri, çakma kuralları, keser ve çekiç arasındaki farkı tanıttıktan sonra ve tahta üzerine çivi çakılma kuralları gösterilerek öğrencilerin güvenlik önemleri alınarak çocuklarımızın çivi çakmaları sağlandı.

TED Hatay Koleji yarıyıl tatiline “Sevgi”yle girdi.

Lise edebiyat zümresinin yürüttüğü etkinlikler kapsamında, öğrencilerimiz sevginin tüm renklerinin (anne, vatan, arkadaş, doğa…) Türk ve dünya edebiyatından şiirlerle dile getirildiği bir sunum gerçekleştirdi.

HATAY'DAN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞUNA

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen 2017-2018 Hatay küçükler il birinciliği Satranç Turnuvası’nda öğrencimiz Zeynep İmge Okuyan 7 yaş kategorisinde yenilgisiz Hatay şampiyonu olmuştur. 8 yaş kategorisinde Yaşam Yılmaz Hatay 2. si, 11 yaş kategorisinde Çağla Deniz Polat Hatay 3. sü ve Bilge Avcı da 12 yaş kategorisinde Hatay 3. sü olmuştur. Ayrıca turnuvaya ilk kez katılan iki gün boyunca saatlerce mücadele edip başarılı sonuçlar alarak bizleri gururlandıran Satranç takımımızın bütün sporcularını kutluyor Türkiye Şampiyonası’na gidecek oyuncularımıza Antalya’da başarılar diliyoruz.

EĞİTİMİN LOKOMOTİFİ İNOVASYONDA DA İDDİALI: TED HATAY KOLEJİ GELECEĞİ İNŞA EDİYOR

• İnovasyon, toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması anlamındadır. Türkçede yenilik, yenileme gibi sözcüklerle karşılanmaya çalışılsa da anlamı tek bir sözcükle ifade edilemeyecek kadar geniştir. • “Öğrencilerimizi nasıl bir gelecek bekliyor ve bu gelecek için öğrencilerimizin sahip olması gereken düşünme becerileri nelerdir?” sorusu ile yola çıkarak LEGO EDUCATİON & İNOVASYON STUDİO sınıfı açılışı TED Hatay Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Doç. Dr. Mustafa Özat, okul yönetimimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin eşliğinde gerçekleşti.

Görselleriyle Yenilenen Hayal Odamızda Masal Var

Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde TED Hatay Kolejinin ana sınıfında bir hayal odası varmış. Tüm çocuklar hayal odasında öğretmenlerinin anlattığı masallara bayılırmış. İşte bugün de hayal odasında masal günüymüş. Hayal odasına çıktıklarında duvarlarda yeni görselleri görüp çok heyecanlanmışlar. Çocuklar, öğretmenlerinin anlattığı masallarla, hayal dünyasına yolculuğa çıkıp imgelem güçlerini geliştirmişler.